Wpis w wikipedii

Stenogram konkursowy Władysława Cybulskiego

Krasnoludki są na świecie. Dzięki nim ostatnio pojawił się i stale puchnie porządny wpis w wikipedii na temat stenografii. Trochę przy nim było pracy, szczególnie, że przecież wikipedia ma hysia na punkcie poprawności praw autorskich. Trzeba było dorobić parę nowych obrazków.

Postanowiłem trochę rozwinąć dotychczasowy, kaleki wpis, albowiem mimo moich starań polegających na wysyceniu treścią swojej strony, Wujek Gugiel nie raczył postawić jej na pierwszym miejscu listy po wpisaniu do okienka wyszukiwarki hasła "stenografia". A że jakieś tajemnicze statystyki mówią, że pierwszy wpis ma największe szanse na odwiedziny, postanowiłem wrzucić tam trochę wartościowej informacji.

A jako tradycyjną wrzutkę: stenogram konkursowy (zapewne)  Władysława Cybulskiego. Znalazłem go wśród materiałów, które otrzymałem do spożytkowania na rzecz strony o stenografii. Niejeden taki. Czekam na spotkanie z fachowcem, który spróbuje to odcyfrować.

Komentarze

 1. trzeci od końca wyraz, wygląda jak 6, to "s" i "ch", może być suchy, samochód, ...?

  OdpowiedzUsuń
 2. "ch" i "h" pisze się w drugą stronę. To raczej wydłużona ligatura P+S.

  OdpowiedzUsuń
 3. na poparcie mojej tezy: http://4.bp.blogspot.com/-cQRuYFcruFs/TVvkePxb0yI/AAAAAAAAB7o/O7zp2tBZ-DM/s1600/w_cybulski-stenografia.png

  proszę porównać słowa: "samochodowy" (2 razy w tekscie), "posuchy",

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie śmiem poleminować ;-) w końcu to nie "mój" system. Ale zajrzałem do Krupińskiego i znalazłem w jednym miejscu taki znaczek. Niejeden. A każdy znaczył co innego. Ale dowodzi to, że możesz mieć rację - bo takie łączenia (ja odczytałem to błędnie, najpierw łuk, później pętla) pętla-łuk występują. 's-ch' bym tutaj obstawiał. Twoja inżynieria wsteczna prawdopodobnie się nie myliła.

  Znalazłem też znacznik "samochód" i wygląda inaczej, ale zaczyna się podobnie.

  Ale popatrzymy raz jeszcze i porównajmy... Nie. Jednak wydaje mi się, że nie. Zauważ, jak precyzyjnie postawił Cybulski te znaki w zlinkowanym przez Ciebie stenogramie, a jak niepodobny jest ten ze skanu powyżej. Taka różnica to nie jest bazgroł, to musi być inny znak, choć utworzony prawdopodobnie tą samą metodą. Może to być np. 's+t+k', albo bardziej jeszcze 's+t+w'. A może to 's+p+w' jako skrót od "z poważaniem"?

  OdpowiedzUsuń
 5. Czyli pewne jest tylko s.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty