Tajemnicza kartka pocztowa - FINAŁ

Tłumaczenie tajemniczej kartki pocztowej, o której pisałem onegdaj (a nawet nieco wcześniej), doczekało się radosnego finału. Poniżej prezentuję jej pełną treść.[treść tłumaczenia]

Ciekawostka, co potrafi inteligentna wyszukiwarka, kiedy pewne dane zostaną przepisane do Internetu. Otóż tłumaczowi powyższej kartki udało się dotrzeć do strzępów informacji o korespondentach.
Wenzel Hirschmüller prawdopodobnie zdał maturę we Lwowie i wstąpił na Uniwersytet w Czerniowcach, który ukończył, a później został na nim wykładowcą.
W archiwum http://www.pbc.rzeszow.pl można znaleźć zeszyty rocznych zestawień uczniów lwowskich obergimnazjów (czyli zapewne szkół przeduniwersyteckich, maturalnych), gdzie dla hasła wyszukiwania "Wenzel Hirschmüller"  pojawią się wpisy, że ów Wenzel w roku 1902 był uczniem klasy VI, za to w 1903 już klasy VII. Ponieważ drugiego takiego tam nie ma, można przypuszczać, że chodzi właśnie o tego chłopca. To by dobrze pasowało do dat, gdyż w takim razie rzeczywiście mógłby w 1905 być już immatrykulowanym studentem Uniwersytetu w Czerniowcach.
W materiałach http://czernowitz.ehpes.com/new/hauster/Cz1914Total.html z roku 1913 można wyszukać osobę Wenzel Hirschmüller zamieszkałą w kwartale Monasteryska pod numerem 180, którą tytułuje się profesorem.

Z treści listu zatem można by wnioskować, że Ignaz Kukiles mógł być jego zaprzyjaźnionym nauczycielem. Jego nazwiska nie udało mi się na razie namierzyć.

Oto kolejne, pasjonujące zastosowanie stenografii, choć trudno sobie wyobrazić bardziej niszowe: małe śledztwa, odczytywanie utajnionej stenograficznie korespondencji i prywatnych, starych zapisków.

Komentarze

Popularne posty