Jeszcze parę filmów

Podczas moich bez mała rocznych surfowań, poszukiwań i badań, między innymi przebiłem się przez filmiki dostępne na Internecie. Niżej zatem kolejne linki, polecam, bardzo inspirujące.

Stenografowanie w tempie 40 słów na minutę systemem Handywrite Erica Lee. Młody człowiek zaczyna swoją przygodę ze stenografią. Swoją drogą, Handywrite był pierwszym systemem, który znalazłem w Internecie.
Jakiś czas później młody Brian Greco osiągnął zupełnie nieplanowaną przez autora systemu szybkość 100 słów na minutę. Do tego celu opracował sobie własne skróty. Wkrótce jednak przerzucił się na wspominany przeze mnie system Gregga i w krótkim czasie stał się jego wprawnym stenografem.
Łatwo jest znaleźć filmy pokazujące stenografowanie w systemie anglojęzycznym, wystarczy wpisać hasło "shorthand writing, youtube" i pokaże się kilkanaście pozycji, w tym np. pierwsze kroki w Teeline   hmm użytkownik usunął ten film, niech zatem będzie inny, albo psalm 23 "Pan jest moim pasterzem" w systemie Pitmana. Ale co z językiem polskim? Nie ma. Za to znalazłem stenografowanie w języku bułgarskim. Choć jakoś liczba wypowiedzianych słów a zapisanego tekstu wydają się mieć do siebie nijak.
I na koniec film z jakiejś tajemniczej szkoły, gdzie dziewczęta ubierają się w uniformy, są nieanglosasko ciemnowłose, ale piszą klasówkę ze stenografii angielskiej w systemie Gregga.

Miłego oglądania.

Komentarze

Popularne posty