Anegdota z lat 60-tych

Wyszperane w Stenografie Polskim nr 3(97), V-VI 1965, rok XIX:

Wybitny i znany teoretyk stenografii z jednego z krajów zachodnioeuropejskich, zwrócił się do naszego Stowarzyszenia o przysłanie mu fotografii i danych biograficznych twórcy Jednolitego Systemu Stenografii Polskiej (JSSP). W nadesłanym liście wymienił nawet jego nazwisko. Prosił o zdjęcie i życiorys... "Mister Jednolitego".

Pozostawię to bez komentarza.


Komentarze

 1. Odpowiedzi
  1. hahahah. Yes it was funny, but I still don't know when Mister Jednolity was born, maybe you can tell me...

   Usuń
  2. According to Wikipedia he was born on 20th September 1926 in Warsaw. I dunno who're you asking though ;)

   Chyba zrozumiałam...

   Usuń
 2. Oho, nie zdążyłem jeszcze zasiąść do kompa, a tu odpowiedź została już opublikowana. W takim razie powiem tylko po polsku:
  Chodzi o Ryszarda Łazarskiego, którego wpis na Wikipedii (http://pl.wikipedia.org/wiki/Ryszard_%C5%81azarski) twierdzi, że urodził się 20 września 1926 roku, walczył w Pułku Baszta w Powstaniu Warszawskim, a po wojnie założył Państwowe Studiom Stenotypii i Języków Obcych (http://www.ogrodowa.edu.pl), czynne do dziś. Z tajemniczych powodów nie ma tam wzmianki o fakcie, że był głównym twórcą (bo oprócz niego w pracach uczestniczył np. J.Kaczmarek z Łodzi) i do ostatnich dni rozwijaczem (czyli deweloperem ;-)) systemu stenograficznego w skrócie JSSP. Trzeba będzie uzupełnić tę lukę, bo ze wspomnień jego potomków wynika, że po domu ciągle się walały arkusze kalki technicznej, na której wciąż rysował i sprawdzał kolejne znaki. Znakiem tego było to bliskie jego sercu, o czym niech świadczy też, że ostatni podręcznik wydał w roku 1994, raptem 6 lat przed odejściem do Krainy Wiecznej Stenografii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy teoretycznie dodał odpowiedź na mój post, to na wszelki wypadek zareagowałam - zawsze do usług :D

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty