Szczęścia i powodzenia życzę. Wszystkiego najlepszego.

Żeby się nie rozwlekać zanadto, to pozostanę przy życzeniach, jak w tytule. Poniżej składam Państwu życzenia w ostatniej wersji czcionki, której opracowanie tak mnie oderwało od innych zajęć.


Wszystkiego najlepszego z okazji
Świąt
Bożego Narodzenia!!!
Szczęśliwego nowego roku!!!

Jak widać, do sukcesu jeszcze kawałek drogi. Do celów badawczych wciąż utrzymuję kreski samogłoskowe cieńsze niż spółgłoski. Poza tym widać, że nie zawsze literka w literkę dobrze pasuje. Uzyskanie pełnej płynności połączeń nigdy nie było moim celem - toż nie mam na to stu lat! Na początek niech to wygląda jakoś, potem się zobaczy. Widzicie jednak, że pracuję nad pozycjonowaniem liter jednych względem drugich (np. "Szcz+ę+ś+li+w+e+g+o" ułożyło się prawie perfekcyjnie). Nie zawsze się to udaje, jak np. w "Wsz+y+st+ki+e+g+o" źle zinterpretowało - powinno być Wszy+stki+ego, a nie Wszy+st+ki+ego. Np. "najlepszego" składa się z dobrze zrobionego "naj" ("ny"), ale potem "le" opada, a już "prze" zupełnie nie znalazło sobie miejsca. Za to słowo "okazji" pokazało się prawie dobrze.

Jak wspomniałem wcześniej, celem moim jest czcionka, która zinterpretuje pisanie w polskiej ortografii na pismo stenograficzne. Posługuję się w tym celu technologią GRAPHITE utworzoną przez SIL, chrześcijańską organizację dokumentującą języki świata. Praca polega na żmudnym układaniu reguł łączenia, a następnie przyczepianiu tego do wcześniej ułożonych literek czcionki. Dopiero taki sklejony plik można załadować do systemu i sprawdzić, czy dobrze się to wszystko wymyśliło. A że reguł do napisania mam mnóstwo (komputer jest dużo głupszy od człowieka, więc trzeba mu wszystko znacznie dokładniej tłumaczyć), więc zajmie mi to jeszcze trochę czasu. Ale skończę, już się nie mogę doczekać.

Zatem Wszystkiego Najlepszego Z Okazji Świąt!

I do zobaczenia/przeczytania w Nowym Roku.
Komentarze

  1. Wesołych Świąt i dalszych sukcesów (w tym stenograficznych) w Nowym Roku :-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty