Liniatura do ćwiczeń

Dziś mały prezent. Albowiem kiedy nie pojawiają się nowe wpisy na blogu, to wcale nie oznacza, że nic się nie dzieje. Niektóre jednak przedsięwzięcia wymagają trochę pracy i skupienia, a rozpisywanie się o tym ani ciekawe nie jest, ani inspirujące.

Dziś zatem efekt moich utarczek z materią, jakie toczyłem onegdaj, a nawet nieco wcześniej.

POD TYM ADRESEM: http://stenografia.pl/papiery

można znaleźć różne liniatury do ćwiczenia stenografii:

1. Do systemu Polińskiego, zgodnie ze znalezionymi w podręcznikach wymiarami liniatura trójpolowa o wysokości pól 4,2mm/2,9mm/4,2mm na kartkach ujęta w:
1 kolumnę
2 kolumny
3 kolumny

Kartka 3-kolumnowa szczególnie polecana tym, którzy chcą ćwiczyć bardzo szybkie pisanie. Liniatura ta pasuje do wszystkich systemów pochodzących bezpośrednio od Gabelsbergera, lub innych, tak zwanych stałolinijnych.

2. Do systemu Gregga (kto ma podręcznik, ten ma) jednopolowa, tradycyjnie dla Anglosasów ujęta w 2 kolumny o wysokości pól 8,5mm. Liniatura ta pomaga pisać także w innych, podobnych systemach, np. polskiej wersji Leite Alves.

3. Do systemu NQSS ujęta w 2 kolumny:
dla początkujących, o wysokości pola 12,5mm
dla początkujących, do ćwiczeń znaków, o wysokości pola 3mm
dla zaawansowanych o wysokości pola 10mm

W miarę pojawiania się nowych pomysłów i systemów ta lista będzie uzupełniana.

W systemie, nad którym pracuję, a którego zręby prezentowałem wcześniej na tym blogu, do ćwiczeń zastosowanie ma zwykły zeszyt tzw. "w 3 linie", więc nie ma potrzeby produkcji specjalnego papieru. Docelowo, jak mi to z praktyki wynika, i tak pismo to najładniej wygląda na kartce bez liniatury.

Komentarze

 1. wielkie dzieki! szukałam tego:)

  OdpowiedzUsuń
 2. A do SteMi który papier polecasz?

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakom pisał wyżej, że dla początkujących zwykły zeszyt w 3 linie, dla nieco wprawionych zeszyt w 1 linię, a kiedy już ktoś nabierze biegłości, to pismo najładniej wygląda na kartce bez linii (SteMi jest bezliniowe - zatem to naturalne), bo ręka spontanicznie będzie wyśrodkowywać wyrazy względem centralnej osi pisma, a nie linii bazowej.

  OdpowiedzUsuń
 4. A propos liniatury do systemu Polinskiego, ktory od ok. 150 lat jest ciagle ulepszany:
  Najnowszy stan, gdzie np. "c" poczatkowe oraz "dz" zostaly zredukowane do znakow srednich a znak "e" w srodku wyrazu sie zupelnie pomija, zroznicowane wielkosci pol to juz historia.

  Mro

  OdpowiedzUsuń
 5. To jest stan z którego podręcznika. Liniaturę opracowałem na podst. podręcznika Krupińskiego z lat 70-tych. W podręczniku Masłowskiego et consortes z 1986(?)r też była zróżnicowana, choć proponowano użycie zeszytu w tzw. 3 linie do ćwiczeń.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam podrecznika Maslowskiego z 1986 r. Mialby byc wydany posmiertnie?
  Wg mojej wiedzy ostatnim podrecznikiem stenografii
  systemu Gabelsbergera-Polinskiego jest podrecznik Maslowskiego (wraz z Walaszkowa i Szostakiem, specjalista od Korbela) z 1982 roku. W nim liniatura juz nie musi byc zroznicowana.

  Mro

  OdpowiedzUsuń
 7. Dlatego wstawiłem (?) przy roku - pożyczyłem ten podręcznik zaprzyjaźnionej stenografce i dawno go już nie widziałem, więc nie byłem pewny roku. Nie będę się upierał. Liniatury i tak zrobiłem dużo wcześniej, zanim pozyskałem podręcznik Masłowskiego.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty